99 problems powered by Reebok 2016
Zdjecie by Piotr Ciężkowski

Początki CrossFit’u w Polsce

Jakiś czas temu porównywałem poziom zawodników kiedyś i dziś (To już nie to samo). Tym razem poprosiłem kilka osób o opisanie początku CrossFit’u w Polsce oraz o tym jak ten sport rozwinął się w ich ocenie…

Rommel Piccon – jeden z pionierów CF w Polsce, założyciel pierwszego afiliowanego boxa CrossFit Mjollnir, współautor programu treningowego Mjollnir Training

13735387_10208231484397067_708880422_n

Reebok Fitness Championship 2012

Początki jako zawodnik, to tak naprawdę próby na własnych błędach i błędach innych kolegów którzy w tym okresie starali się coś działać na własna rękę. Pierwsze zawody Reebok Fitness Championship (2012), gdzie poznaliśmy się wszyscy jako ci „pierwsi” zawodnicy w Polsce ;) Później niektórzy zostali przy treningach i trenowaniu innych dla siebie, zaś inni poszli droga dalszych startów. W tamtym okresie nie było jeszcze tak wielu zawodów w Polsce więc trzeba było uderzać za granicę i tam się sprawdzać . Okazywało się, że nie było lekko, bowiem za granicą najczęściej startowali już w jakiś sposób doświadczeni zawodnicy i ciężko było z nimi się mierzyć . Z czasem nabywając wiedzy, rozmawiając, poznając i kontaktując się z innymi zawodnikami można było zrozumieć swoje błędy i rozpocząć wdrażać rożnego rodzaju „plany naprawcze” :) Bardzo szybko CrossFit ewaluował w Polsce – teraz jest z pewnością o wiele łatwiej. Mamy dostęp do wielu planów treningowych, są specjaliści od ciężarów czy gimnastyki, którzy pomagają w tym sporcie więc tylko korzystać i być lepszym :) Świadomość zawodników jest o wiele większa – dostęp do wiedzy także jest bez porównania z tym, co było na początku w Polsce.

Zakładając pierwszy afiliowany box w Polsce mało kto wierzył w to, że się uda, ale ja się nie poddawałem i wiedziałem, że w tej formie fitness tkwi ogromny potencjał . Widziałem, jak łatwo ludzie „zarażają ” się tym sportem i jak bardzo chcą trenować tym systemem. Największa transformacja, jaka zdarzyła się i ogromna pomoc, to z reklama i ekspansja marki Reebok na Europę, a zwłaszcza na Polskę. To z pewnością pomogło nam wszystkim – nam jako właścicielom afiliacji.

Rozpocząłem pierwsze treningi i nadal trenuję w CrossFit Mjollnir. Tam się to wszytko zaczęło i trwa do dziś :) Na początku, jak wspomniałem, jako zawodnik popełniłem mnóstwo błędów, ale z czasem zrozumiałem to i ruszyłem po pomoc do specjalistów – głównie do trenera od podnoszenia ciężarów, Zbigniewa Krzyśków z UKS TALENT oraz po plany treningowe dla zawodników. Dzięki drodze, jaką sam przeszedłem, łatwiej mi jest uczyć i korygować błędy ludzi, którzy ćwiczą u mnie w boxie. Łatwiej jest także nauczać nowych trenerów oraz zawodników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę w CrossFit Mjollnir. Nie mam swojego programu treningowego – nie czuję, abym posiadał tak dużą wiedzę, by móc coś takiego stworzyć, dlatego programując klub głównie opieram się na gotowych planach, które sam stosuję. Tworzę po prostu skalowanie dla grup, przyglądam się dokładnie procesowi ich progresji. Jeśli jest – przechodzę do kolejnych, trudniejszych elementów poprawy ich fitnessu. Jeśli gdzieś zauważam lukę w ich formie, staram się włączać jak najszybciej do programu dodatkowe elementy, które będą korekcją ich fitnessu. Np. zauważając problemy gimnastyczne nie wprowadzam ludziom od razu naukę elementów danego ruchu (tj. muscle up), lecz przygotowanie ciała pod ten ruch tj. strict pull up, ring hold itp. Wiem ze potrzebują podstaw , których najczęściej nie mają, by wykonać dobrze jakiś ruch. Podobnie jest z ciężarami, które uważam za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy element – dlatego mamy osobne zajęcia dodatkowe z tych elementów gdzie można skupić się wyłącznie na poprawie ich siły i techniki.

99 problems powered by Reebok 2016 Zdjecie by Piotr Ciężkowski

99 problems powered by Reebok 2016
Zdjecie by Piotr Ciężkowski

Program, przy którym robi się powoli troszkę zamieszania, nie jest programem stricte treningowym. Będzie to głównie szkolenie kierowane do trenerów i instruktorów (ale nie tylko), którzy pracują i chcą pracować ze swoimi podopiecznymi na bazie systemu CrossFit, ale trenują z nimi na co dzień w typowych fitness klubach. Chcemy im pokazać i dać wiedzę, jak to robić bezpiecznie, dlaczego używać danych ruchów, a inne zostawić wyłącznie dla boxów. Chcemy również, aby zrozumieli mechanikę tych ruchów i pracę z nimi na dużej intensywności w krótkim odcinku czasu. Dlaczego? Bo mamy na co dzień do czynienia z osobami które do nas trafiają z takich klubów oraz z trenerami, którzy u nas trenują i chcą kopiować dane treningi dla swoich podopiecznych . Okazuje się, że nie zrozumienie sytemu CrossFit może prowadzić do kontuzji. Jak ktoś napisał – to nie CrossFit jest zły i powoduje kontuzje. To zły trener to robi! Chcemy dać im tę wiedzę, by mogli przenieść ten system na pole fitness klubu. Pragniemy, żeby zrozumieli jakie ruchy mają sens w fitness klubie, a jakie nie maja tam prawa bytu i dlaczego! AWF Wrocław przeprowadził u nas badania naukowe, co mocno nam pomoże w naszym szkoleniu. Dzięki autorowi tego eksperymentu, który zaangażował się także w to szkolenie, wiem, że będziemy mogli dać odpowiednią wiedzę, by dany instruktor przeprowadzał bezpieczny i ciekawy trening na typowej siłowni :)

 

Lucyna Kiszczak, PhD – doktor nauk o kulturze fizycznej, pierwszy polski CrossFit Lvl1 Trainer (razem z Maciek Szczudrawa); współzałożyciel kilku box w Polsce w tym CF Kraków i CrossFit Stocznia.

348P0891Kurs CrossFit Lvl1 zrobiliśmy razem z Maćkiem Szczudrawą w kwietniu 2011 roku w CrossFit London. Wtedy byliśmy już doświadczonymi trenerami personalnymi i oboje mieliśmy za sobą lata stażu w sportach walki. Weekendowy kurs CrossFit rozbudził naszą ciekawość do tej  metody treningowej i sprowokował do głębszego jej przestudiowania. Finalnie uznaliśmy, że jest to wartościowa metoda treningu prozdrowotnego, która może być skutecznym narzędziem w kształtowaniu sprawności naszych Adeptów. Początkowo promowaliśmy ta metodę treningową przy klubie fitness Kwadrat w Krakowie. W pierwszych miesiącach treningów miałam po kilka osób na zajęciach, zwykle znajomych. Bardzo szybko jednak, szczególnie wraz z promocją Reebok, Adepci zaczęli naciskać na otwarcie profesjonalnego boxu CF, co w końcu się udało. CrossFit promowaliśmy również przez kilka lat w strefie treningowej na Helu, na kempingu Chałupy6 (facebook.com/twojtrening).

W 2012r. Reebok CrossFit, wraz z silną akcją marketingową Dropbox i RCFC, rozpoczął popularyzację CrossFit w Europie. Wtedy też zaczął się porządny boom na ten sport. Był to też okres kiedy środowisko fitness, bez profesjonalnej wiedzy, zaczęło wdrażac CrossFit do swoich klubów jako nową „modę”, nie widząc specjalnej różnicy między kolejnym trendem fitness a CrossFit, co było krzywdzące dla odbiorców. Długo pokutował też mit, że CrossFit to taki inny trening obwodowy. Potrzeba było czasu, aby trenerzy zdobywali wiedze, a adepci nauczyli się odróżniać wartościowe kluby CrossFit od innych.

CrossFit w Krakowie to przede wszystkim niesamowita społeczność, która stała się jedną wielką rodziną (www.cfkrakow.com). Trójpoziomowy system szkoły treningowej wraz z klasami specjalistycznymi, który stworzyliśmy wraz z Maćkiem Szczudrawą, zapewnił skuteczność i bezpieczeństwo treningów dla adeptów trenujących rekreacyjnie. System ten następnie wdrożyłam również w moim gdańskim  klubie CrossFit Stocznia (www.crossfitstocznia.com). Do dziś dostajemy pozytywny feedback o tym systemie od wszystkich adeptów którzy mieli okazję go spróbować .

IMAG0877Po tych kilku latach dynamicznego rozwoju CrossFit w Polsce wciąż uważam, że CrossFit jest wszechstronną i dobra metodą treningu prozdrowotnego, choć mając już spore doświadczenie i zajmując się sportem zawodowo, odważam się nieraz na krytykę niektórych jego elementów. CrossFit używam też w swoim warsztacie trenera jako jedną z wielu metod treningowych, ale nie ograniczam się jedynie do niej. Przez ostatnie kilka miesięcy miałam okazje prowadzić treningi w Montrealu, mieście rodzinnym Camille Le Blanc-Bazinet. Łatwo zauważyć, że niezależnie gdzie na świecie, profesjonalna sztuka treningowa i poświęcenie trenerskie jest doceniane a adepci szybko się rozwijają. Ludzie doceniają Crossfit, który jest prowadzony profesjonalnie i rzetelnie przez trenerów którzy mają nie tylko pasję, ale też wiedzę i wręcz powołanie. Z drugiej strony mimo ze w tym miescie CF ma dłuższą historię, to wielokrotnie  broniłam dobrego imienia CF, ponieważ opinia o nim była zepsuta przez agresywne i nie merytoryczne szkoły treningowe (w tym afiliowane) które skupiały się na intensywności treningu. Umówmy się, CrossFit nie jest dla każdego, CrossFit jest fitnessem na bazie koronnych sportów, w których podstawą jest progresja, technika i systematyczność. Pół żartem pół serio lubię powtarzać, że CrossFit jest dla ludzi inteligentnych i pokornych, po obu stronach procesu treningowego, czyli zarówno wśród adeptów, jak i trenerów.